Masz pytania?
  • Napisz do nas Jesteśmy na Facebooku!
  • Logowanie
    Przypomnij hasło
  • Rejestracja

Jak zrobić mydło metodą na zimno DIY?

Ocena (3 / 5,00)

I   PRZYGOTOWANIE NACZYŃ I SKŁADNIKÓW
 
Przygotuj:
naczynie ze stali nierdzewnej (np. garnek do gotowania mleka). W naczyniu tym rozpuścisz fazę olejową oraz wymieszasz obie fazy,
naczynie szklane lub ze stali nierdzewnej na fazę wodno-ługową (nigdy nie używaj garnków z aluminium, żelaza, miedzi, lub teflonu)
korzystając z wagi odmierz składniki: oleje, masło, wodę, wodorotlenek sodowy,  możesz do tego celu wykorzystać kubeczki jednorazowe,
    
blender z końcówką plastikową lub ze stali nierdzewnej,
dwa termometry kuchenne, gumowe rękawice ochronne, oraz okulary ochronne
formę do mydła wyłożoną papierem kuchennym (ułatwia wyciągnięcie mydła).
 
II     PRZYGOTOWANIE FAZY WODNO-ŁUGOWEJ 
 
2.1 Przygotuj dwa naczynia oraz wodę i wodorotlenek sodowy (w osobnych naczyniach) w ilości podanej w recepturze. Zalecamy odmierzanie wody i wodorotleneku sodowego w gramach. Pamiętaj o założeniu gumowych rękawiczek, wodorotlenek sodowy (soda kaustyczna) jest silnie żrący.
2.2 Do przygotowanego naczynia wlej odmierzoną ilość wody destylowanej. W drugim naczyniu umieść potrzebną ilość sody kaustycznej. Zapewnij odpowiednią wentylację pomieszczenia.
 
 
UWAGA:  Wodorotlenek sodowy jest silnie żrący, uważaj aby nie zetknął sie ze skórą.  Nie wdychaj szkodliwych oparów, które są wydzielane podczas mieszania wodorotlenku sodowego z wodą.  Zapewnij odpowiednią wentylację pomieszczenia, wsypuj wodorotlenek sodowy powoli. Trzymaj głowę jak najdalej od ługu, otwóż okno lub mieszaj na zewnątrz.
 
2.3 Ostrożnie i powoli wsypuj sodę kaustyczną do naczynia zawierającego wodę (UWAGA: Sodę kaustyczną wsypuj do wody, NIGDY odwrotnie). Naczynie najlepiej umieść w zlewie lub umywalce z zimną wodą. Mieszaj wodę drewnianą łyżką. Rób to ostrożnie i powoli. Wodorotlenek sodowy jest substancją żrącą. Mieszaj aż cały wodorotlenek sodowy rozpuści się. Po wsypaniu całej zawartości temperatura mikstury wzrośnie do około 70C.
2.4 Ciecz będzie ciepła. Używając kuchenny termometr kontroluj temperaturę. Mikstura wodno-ługowa powinna ostygnąć do temperatury 45C. Jeśli ostygnie za bardzo podgrzej ją do temperatury 45C wkładając naczynie do gorącego naczynia z wodą (do łaźni wodnej).
 
III    PRZYGOTOWANIE FAZY OLEJOWEJ 
 
3.1 Do przygotowanego wcześniej naczynia dodaj olej lub oleje i masła w ilości podanej w recepturze (w gramach).
3.2 Postaw naczynie na ustawionej na niski stopień kuchence. Dodaj wszystkie tłuszcze do naczynia. 
3.3 Podgrzewając naczynie mieszaj tłuszcze aż się roztopią. Podgrzej je do temperatury 45C. Do skontrolowania temperatury olejów użyj kuchennego termometru.
 
IV   POŁĄCZENIE FAZY WODNO-ŁUGOWEJ Z OLEJOWĄ 
 
4.1 Przy połączeniu fazy wodno-ługowej i olejowej ważne jest, aby obie fazy miały tą samą lub bardzo zbliżoną temperaturę około 45C. Faza wodno-ługowa może być nieco zimniejsza. Jeśli wymaga tego sytuacja poczekaj aż składniki ostygną do wymaganej temperatury lub podgrzej je korzystając z łaźni wodnej.
4.2 Mieszając fazę olejową wlewaj powoli cienkim strumieniem fazę wodno-ługową.
 
Mieszaj obie fazy drewnianą łyżką. Po połączeniu obu faz użyj blendera. Mieszaj blenderem miksturę pulsując po 2 minuty. Po około 5-10 minutach mikstura zacznie gęstnieć i robić się jaśniejsza. Oznacza to, że rozpoczął się proces zmydlania.
 
4.3 Kiedy konsystencja nabierze gęstości budyniu oznacza to, że mikstura jest gotowa. Konsystencję możesz sprawdzić „pisząc” po powierzchni mikstury. Polewana z góry mikstura powinna zostawiać ślad na powierzchni.  Na tym etapie możesz dodać dodatkowe składniki (opcjonalnie kawę, olejki eteryczne, glinki).  
4.4  Przelej „budyń” do przygotowanej (wyłożonej papierem kuchennym) formy. Formę przykryj.
 
4.5 Umieść formę w ciepłym miejscu, np. koło grzejnika. Pozostaw przykrytą ręcznikiem na 24 godziny. Konieczne jest przykrycie i zaizolowanie formy tak, aby mydło przeszło przez fazę żelową (mydło na kilka godziń staje się transparentne i trwa proces zmydlania).
4.6 Po 24 godzinach odwiń formę. Jeśli powierzchnia wciąż jest miękka pozostaw formę z mydłem odkrytą na kolejne 24 godziny.
4.7 Rozkręć formę, masz gotowy do cięcia blok mydła. Potnij blok na kostki mydła nożem co 3 cm. Wcześniej ogrzej nóż w gorącej wodzie wycierając go do sucha.
 
4.8 Pocięte kostki mydła wymagają „już tylko” leżakowania. Ułuż na plastikowej lub drewnianej tacy kostki mydła. Po trzech-sześciu tygodniach mydło powinno być gotowe.  Czym dłużej mydło będzie leżakowało, tym będzie twardsze, trwalsze i łagodniejsze dla skóry.
 
(C) 2006-2008 ECOspa.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
 
Wszystkie materiały: teksty (za wyjątkiem cytowanych), slogany, grafiki, zdjęcia itp. znajdujące się w tym serwisie są własnością Eco Spa Supply, Artur Chaber i podlegają ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim.
Artykuł opublikowany sobota, 25 listopad 2006.

 

Pomóż podjąć decyzję innym - oceń i skomentuj